Tel & Faks: +90 452 777 50 77  info@poyrazmuhendislik.net
free website maker

SAYFA DETAYKatı Yakıt

BRİKET - PRES ODUN

Genel Bakış

Pres Odun, lignin bakımından zengin orman ve tarımsal atıkların hiçbir kimyasal tutkal ve katkı kullanılmadan yüksek ısı ve basınç altında sıkıştırılarak elde edilen yeni nesil bir yakıt türüdür. Bu yöntemle üretilen Pres Odunun kaloriferik değeri , kullanılan ham maddenin kalori değerinin ortalama iki katına çıkmaktadır. Yanarken is ve zehirli gazlar çıkartmaması da artı bir avantajıdır. Şömine odunu , briket odun , yakıt briket ürünün ülkemizde yaygın olarak kullanılan isimleridir.


Detaylar

İçerisinde her hangi bir katkı maddesi veya bağlayıcı içermediği Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından test edilip onaylanmıştır. Kalori Değeri : 5.000 KCal Nem Oranı : %3 - 4 Yanma süresi 2 ila 3 saattir. Doğaya ve insan sağlığına hiçbir zararı yoktur. Kükürt oranı %0,04 seviyesindedir . Bu , yasal limitlerin çok çok altında bir değerdir. Kül içeriği %1'dir. Külleri bahçenizde gübre olarak kullanabilirsiniz. Kıvılcımsız , issiz , dumansız yanar. Yandıktan sonra közünde muhteşem bir odun ateşi mangal keyfi yaşayabilirsiniz. Normal oduna kıyasla %300 daha verimlidir. Yurtdışında çok bilinen yaygın bir ürün olan briket odunu ülkemizde HaNe Group güvencesiyle üretilmektedir. Özel olarak paketlenmiş 10KG kapalı ambalajda veya 25KG'lık lamine çuvallarda teslimat yapılır.

 

FINDIK BRİKET

Sıkıştırılmış fındık kabuğundan imal edilmektedir. Dünyanın en lezzetli ve değerli fındıkları Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’nde yetişmektedir. Bu sebeple, en kaliteli fındık kabukları da Karadeniz’de bulunmaktadır. Fındık kabuğu; yüksek kalori değeri, dayanıklılığı ve çevre dostu olması sebebiyle şöminede , sobada ve mangalda iyi bir yakıttır. Ancak fındık kabuğunun yakıt olarak kullanılmasında bazı dezavantajlar vardır . Bunlar yüksek nakliye maliyetleri , büyük stok alanı gereksinimi ve nem içeriği yüzünden düşük verimli yanmasıdır. , fındık kabuğunu briketleyerek sizler için en uygun yakacak haline getirir . %100 fındık kabuğuyla üretilen Fındık Briket içinde kesinlikle kimyasal katkı veya bağlayıcı koyulmaz. Tamamen yüksek sıcaklık ve basınçla presleyerek briketlenir. Özel üretim tekniğimiz sayesinde fındık kabuğu briketler , kabuğa oranla daha yüksek ısı verir ve daha uzun sure yanar ; yüksek verimli bir yakıt haline gelir. Ülkemizde eskiden beri bir gelenek haline gelen mangalda fındık kabuğuyla pişirilen et , tavuk ve balığın tadına doyum olmaz . Fındık kabuğunun eşsiz lezzeti ve aroması pişirilen ete nüfus eder .Şimdi bu lezzete Türkiye’nin ve Dünya’nın her yerinde Fındık Briket sayesinde kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Şömine ve Sobada Fındık Briket : Yüksek sıcaklıkta yanar Yanma sırasında kolaylıkla dağılmaz Uzun yanma süresi sağlar ( briket başına 3 saat ortalama ) Düşük kül içeriğine sahiptir Çevre dostudur , karbon negatiftir Karadeniz fındıklarının kabuğundan imal %100 doğal üründür Düşük nem içeriğine sahiptir Minimum duman salınımı yapar

Mangalda Fındık Briket : Mangalda pişirilen yiyeceğe fındığın eşsiz lezzetini verir Harika aroma ve kokuya sahiptir Kömüre iyi bir alternatiftir Kıvılcımsız ve dumansız yanar Kolayca tutuşturulur Uzun yanma ve pişirme süresi 15 dakikada pişirmeye hazır %100 doğal , katkı ve bağlayıcı bulundurmaz

 

 

 

 

PELET YAKITI

Pelet
Ağırlıklı Çam, Ladin, Kestane tozlarının kereste imalathanelerinden alınarak özel makinelerde işlenmesiyle içerisinde bulunan nem miktarının alınması ve preslenmesi suretiyle pelet elde edilmektedir.
Kömür ve odun yakacaklara göre daha az nem, az kül, daha yüksek enerji içerir. Ürünümüz 6 mm ve 8 mm kalınlıklarındadır.

Baca tıkanması yapmaz, içeriğinde kimyasal bulunmadığı için brülör ve kazan saçlarına zarar vermeyen doğal bir yakacaktır. Dünyada yayınlanan bilimsel raporlara göre pelet yakıtı doğalgaz ve diğer fosil yakıtlara göre en ekonomik yakacak türüdür.

 

 

 

FINDIK KABUĞU

Fındık Kabuğu;Fındık Kabuğu fındık ürünün kırım işlemleri sonucunda tane ile kabuk malzemenin bir birin den ayrışması sonucunda meydana gelen odunsu sert bir malzemedir. Fındık işletmelerinde makineler den ayrıştırılan fındık sonrasında meydana gelen fındık özünün ayrışması sonrasında çıkan fındık kabuğu yakacak olarak kullanılmaktadır. Odunsu yakıt olduğu için baca gazından zehirlenme riski yoktur.Bu sebeple hem doğaya saygılı ve hem de insan sağlığına zararlı bir etkisi yoktur.Katı yakıtlı kalorifer kazanlarında,buhar kazanlarında,ekmek fırınlarında ve evsel yakıt olarak kullanılabilmektedir. Nem Oranı :%10-12, Kül oranı:%1,26 , Kalorisi:6000-7000 Kcal/kg

 

İTHAL KÖMÜR ÇEŞİTLERİ

 

Üst ısıl değer   ( Kuru Bazda) 7400 kcal/kg
Kül Oranı           ( Kuru Bazda) 9%
Uçucu Oranı     ( Kuru Bazda) 28%
Kükürt Oranı    ( Kuru Bazda) 0.5%
Boyut     
Pirinç 8-12 mm
Fındık 12-22 mm
Erik 22-30 mm
Ceviz 22-65 mm
Portakal 65-120 mm
Parça 120-300 mm
Kaloriferlik 22-300 mm

 

MANGAL KÖMÜRÜ ÇEŞİTLERİ

BRİKET MANGAL KÖMÜRÜ

 


MEŞE ODUNU KÖMÜRÜ

 


FINDIK KABUĞU KÖMÜRÜ

 


NARGİLE KÖMÜRÜ

 

-YÜKSEK KALORİLİ MANGAL KÖMÜRÜ,
-%100 DOĞALDIR VE KİMYASAL İÇERMEZ.
-3 SAAT SÜRESINCE YÜKSEK ISI VERİR.
-DUMANSIZ ZEHİRSİZDİR, İS VE KOKU YAPMAZ.
-KIVILCIM, PARLAMA VE ALEVLENME YAPMAZ. BÖYLECE ETİN HEM İÇİNİ HEM DIŞINI PİŞİRİR
-KÜLÜ ÇOK AZDIR, ÇEVRE DOSTUDUR İNSAN SAĞLIĞINA ZARAR VERMEZ.

 

Adres

Karacaömer Mah. Poyraz Sk. B Blok No: 48/BA Altınordu/ORDU

İletişim

Email: info@poyrazmuhendislik.net
Tel & Faks: +90 452 777 50 77

© Copyright 2021 Poyraz Mühendislik - Tüm Hakları Saklıdır